دستگیره درب با وجود کوچکی اندازه، عنصر بسیار مهمی است که تقریبا با نگاه اول به یک درب ، خود را نشان می دهد و در زیبایی و کارایی درب اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین می توان گفت دستگیره ها در عین حال که یک عنصر دکوراتیو هستند نقش عملکردی مهمی نیز دارند. با توجه به گستردگی تنوع در شکل و جنس و انواع مدل هایمختلف دستگیره های مدرن، کلاسیک، سرامیکی، موجود در بازار، امروزه انتخاب آن به صورت هماهنگ با دکوراسیون داخلی به امری ممکن، آسان و ضروری تبدیل شده است.

از آنجا که دستگیره ها ویژگی ها و اشکال و انواع مختلف دارند، بررسی و هماهنگی آن با دکوراسیون و طرح درب و … نیازمند اطلاعات کافی در مورد تمامی این ویژگیها است. فروشگاه های اینترنتی با ارائه محصولات متنوع به صورت آنلاین این فرصت را فراهم میکنند که تمامی این ویژگیها سنجیده شده و محصولات مختلف با هم مقایسه شوند و بهترین انتخاب انجام گیرد. فروشگاه اینترنتی شهر یراق نیز با ارائه طیف وسیعی از محصولات از جمله دستگیره درب اتاق، دستگیره ورودی آپارتمان، دستگیره های حیاطی، دستگیره های کابینتی و … امکان بررسی و مقایسه و شکل گیری بهترین انتخاب دستگیره را فراهم کرده است.

هماهنگی دستگیره دربهای مختلف ساختمان:

اولین نکته ی مهم برای انتخاب دستگیره های ساختمان، هماهنگی طرح دستگیره ی همه ی درب ها با هم است. مثلا با وجود تفاوتهای کلی میان دستگیره درب سرویس و دستگیره درب اتاق اما تشابه ظاهری بین آنها باید وجود داشته باشد تا در طرح کلی دکوراسیون و ظاهر بنا، ایجاد ناهماهنگی نکند. در کنار اهمیت اولیه به ظاهر و طرح دستگیره ها، توجه ویژه به کیفیت جنس و ساخت آنها نیز ضروری است، زیرا دوام یک دستگیره زیبا، آن را ارزشمند و مقرون به صرفه می کند.

 

انوع دستگیره ها:

بهتر است پیش از تعیین سایر جزئیات دستگیره ها، نوع آنها را مشخص کنید. به عنوان مثال اینکه می خواهید از دستگیره های اهرمی استفاده کنید یا دستگیره های گرد یا انواع دیگر آن بسته به سلیقه، نوع کاربری ساختمان، افراد استفاده کننده و …. متفاوت است، به عنوان مثال برای کودکان و سالمندان استفاده از دستگیره های اهرمی راحت تر است.

جهت باز شدن دستگیره ها:

محل نصب لولای درب، عامل مهمی است که در انتخاب جهت دستگیره بسیار تاثیر گذار است. به عبارت دیگر اگر لولای درب در سمت چپ نصب شده‌ باشد باید دستگیره‌های چپی و اگر لولا در سمت راست نصب شده است باید دستگیره راستی انتخاب شود. این عامل صرفا در جهت باز شدن و قرار گرفتن اهرم دستگیره تاثیر میگذارد و در طرح و مدل آن نقشی ندارد، مثلا از یک طرح دستگیره می توانید نوع چپی یا راستی آن را انتخاب کنید.

سبک دستگیره ها:

با وجود اینکه دستگیره ها با اهداف کاربردی بر روی درب نصب می شوند اما در عین حال عناصری دکوراتیو و تزئینی نیز به حساب می آیند. بنابراین علاوه بر هماهنگی ظاهری دستگیره های مختلف ساختمان، هماهنگی آنها با سبک کلی دکوراسیون نیز مهم است.
دستگیره ها سبکهای متنوعی دارند از جمله دکمه ای، بیضی، اهرمی با دسته های صاف یا منحنی و طرح دار، دستگیره های مات یا براق، دسته های مربع یا مستطیل یا بیضی، و در برخی موارد با توجه به سبک دکوراسیون، حتی میتوانید از دستگیره لوکس مثلا با دسته های نگین دار استفاده کنید.

مواد اولیه و شکل نهایی دستگیره درب:

علاوه بر ویژگی های ذکر شده برای دستگیره ها از قبیل سبک و نوع و … جنس آن نیز در شکل گیری یک انتخاب درست بسیار موثر است. دستگیره ها از مواد اولیه گوناگونی نظیر مواد فلزی و آلیاژهای آهن، شیشه، چدن و …. ساخته می شوند.

دستگیره های فلزی انواع مختلفی و از آلیاژهای مختلفی ساخته می شوند. انواع استیل، برنج و آلیاژهای مختلف آهن گزینه های متنوعی را ایجاد می کنند.

برای انتخاب جنس دستگیره درب های یک ساختمان بهتر است همه آنها از یک فلز و یک طرح مشخص انتخاب شوند. به عنوان مثال هایی برای بیان تفاوت ویژگیهای جنسهای مختلف می توان گفت برای ایجاد ظاهری مدرن می توانید از جنسهای نیکل، ساتن، فیبر، کروم و فولاد ضد زنگ انتخاب کنید و اگر می خواهید دستگیره هایی خنثی داشته باشید که با همه ی رنگها هماهنگ باشد می توانید از دستگیره های نقره‌ و برای ایجاد فضایی گرم از دستگیره های برنز مات و براق استفاده کنید.

انواع شیشه‌ای و شفاف دستگیره ها برای درب های داخلی ساختمان مناسب بوده و با نمایی مدرن و ظاهری خنثی با انواع دکوراسیون متناسب هستند. دستگیره های سرامیکی نیز بسیار زیبا بوده و می توانند به عنوان گزینه های متناسب با دکوراسیون سنتی انتخاب شوند.

 

انتخاب دستگیره برای انواع درب ساختمان

انتخاب دستگیره ورودی ساختمان:

اولین عنصری که از طراحی کل ساختمان به چشم بیننده می رسد دستگیره درب ورودی است و این نکته اهمیت انتخاب آن را نشان می دهد. دستگیره درب ورودی نسبت به درب‌های دیگر ویژه بوده و باید از طرح و جنسی خاص‌تر و باشکوه‌تر باشد، زیرا پیش از هر چیز و هر قسمت ساختمان، به چشم می آیند. تناسب دستگیره ورودی با نوع و جنس درب بسیار مهم است. مثلا درب‌های چوبی به وسیله یک دستگیره ورودی زیبا و خاص نقره‌ای براق و به دلیل تضاد هماهنگ ایجاد شده دستگیره درب چوبی جذاب‌تر به نظر می رسند. و برعکس برای درب های روشن استفاده از دستگیره های تیره تر تناسب جذابی ایجاد می کند.

از لحاظ پیچیدگی طرح نیز تناسب بین دستگیره و درب ورودی بسیار مهم است به عنوان مثال اگر از درب هایی با نقش و نگار کلاسیک و پر پیچ و خم استفاده می کنید طرح دستگیره نیز باید به همان اندازه پیچیده باشد و برعکس اگر از درب های مدرن و ساده استفاده می کنید، انتخاب دستگیره های مینیمال مناسب تر است.

انتخاب دستگیره درب اتاق:

برای اتاقهای ساختمان می توان از انواع مختلف دستگیره ها از جمله طرح های روزت یا پلاک استفاده کرد.

دستگیره های روزت به صورت دو تکه طراحی شده و در رنگهای طلایی، نقره ای، زیتونی و … آبکاری و در انواع کلیدی و سوئیچی تولید می شوند. دستگیره پلاک با مقاومت و دوام و زیبایی مناسب و شکل ظاهری ساده و یک دست یا طراحی‌های خاص و مدرن تولید می شود.

انتخاب دستگیره درب سرویس بهداشتی:

از آنجا که سرویس بهداشتی یک مکان مرطوب است دستگیره درب آن باید از مقاومت مناسبی در برابر رطوبت برخوردار باشد و آبکاری آن مانع رسیدن رطوبت به قسمت فلزی دستگیره و زنگ زدن آن شود. همچنین برای هتل ها و اماکن خاص دستگیره های سرویس بهداشتی با طرح هایی خاص تولید شده اند.

انتخاب دستگیره مناسب برای کابینتهای آشپزخانه:

از آنجا که قلب هر خانه، آشپزخانه آن است و عموما مکانی است که همه ی اعضای خانواده و بعضا مهمانها نیز با آن سر و کار دارند، بنابراین جزییات این فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عناصر اصلی تشکیل دهنده هر آشپزخانه، کابینتهای آن است، بنابراین برای جلوه بهتر و بیشتر آنها باید به جزئیات توجه کرد. از جمله این جزئیات دستگیره های هر کابینت است که باید متناسب با طرح آن، از نوع سنتی، کلاسیک یا مدرن و ساده انتخاب شوند. نکته دیگر قابل اهمیت، جنس دستگیره کابینت است زیرا آشپزخانه از مکان های پر استفاده و مرطوب هر خانه است بنابراین دوام جزئیات و عناصر تشکیل دهنده آن بسیار مهم است.

توجه به نکاتی از قبیل سایز، نوع آبکاری و رنگ دستگیره کابینت بسیار ضروری است.درب های کابینتها از سایر درب های ساختمان سایز کوچکتری دارند و این سبب می شود تا تناسب ابعادی دستگیره و درب مهمتر از سایر درب ها باشد، زیرا در صورت انتخاب نادرست دستگیره به لحاظ اندازه آن، زیبایی درب ها نیز به نظر نخواهد آمد.

تناسب بین رنگ دستگیره کابینت با رنگ درب ها زیبایی کابینتها را چند برابر می کند.به عنوان مثال استفاده از دستگیره های تیره با کنتراست رنگی مناسب برای درب های روشن تاثیر بی نظیری بر جلوه کابینتها دارد. همچنین از آنجا که محیط آشپزخانه گرم و مرطوب است باید دستگیره درب آبکاری شده و ضد زنگ باشد.

انواع دستگیره کابینت و کمد:

دستگیره های کابینتی و کمدی در انواع دستگیره تک پیچ و دو پیچ تولید می شوند.در انواع دستگیره کمد و کابینت تک پیچ در پشت دستگیره یک پیچ برای نصب آن بر روی درب وجود دارد و بنابراین اندازه آنها کوچکتر از انواع دو پیچ است، به همین دلیل مناسب درب های کوچکتر هستند و در انواع دو پیچ نیز برای نصب بر روی درب کابینت‌ها و کمدها دو پیچ و دو سوراخ تعبیه شده است و کوتاهی و کشیدگی این دستگیره ها به میزان فاصله بین دو پیچ بستگی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *